Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 12. 05. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Hercule Poirot, detektiv:
Víte proč nás mají politici za idioty? Protože jsme je volili!

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2959x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2354x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2291x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2156x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1963x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Cesta Luny


Valpurga (Bohyně) - Witchcraft - 25. 11. 2003 (6069 přečtení)

Několik zamyšlení o Ženách, menstruaci, rytmu lunárních fází a o mysteriích a moci Luny. Se svolením Valpi převzato ze stránek Bohyně a doplněno o nabodeníčka.

Cesta Luny

(převzato ze stránek Bohyně a doplněno o diakritiku)

 

Moc Měsíce byla uznávaná a ctěna člověkem od nejdávnějších dob, jak víme z umění, mytologie a z přežívajících primitivních kultur. Luna byla uctívána jako Matka Bohyně, stvořitelka i ničitelka veškerého života. Věřilo se, že její světlo je zdrojem plodnosti rostlin, zvířat, žen; a že její fáze naznačovaly významné cykly růstu, rozkladu a znovuobnovy.

Spojení mezi ženami a měsícem je pradávné a biologické - zakořeněné v historii ženské evoluce. Jak menstruující ženy, tak dorůstající a ubývající měsíc prochází stejným cyklem 29 a půl dne.

Za přirozených podmínek ovulace probíhala za úplňkového světla a tak pradávné ženy musely mít "měsíčky" ve stejnou dobu, za temného měsíce. "Původně menstruující žena, kdykoliv se uchýlila za bezměsíčné noci stranou a vrátila se zpátky za nového měsíce, byla kalendář," říká Judy Grahnova ve své podmanivé knize Krev, chléb a růže: Jak menstruace stvořila svět.

Nejstarší lidské záznamy jsou lunární kalendářní značky na kostech a kamenech (často se zřetelně ženskými tvary), značky, které korespondovaly s fázemi měsíce. Toto propojení mezi měsícem, menstruací a měřením času bylo dávno viditelné v lunárních kalendářích prastarých civilizací a v lingvistických souvislostech. Například starý Havajský kalendář pojmenovává každý den měsíce po fázi měsíce. "Galské slovo pro menstruaci a kalendář je stejné: miosach a miosachan." Judy Grahnova míní, že menstruační vědomí s pochopením souvislosti s cyklujícím Měsícem, a s rituálními formami, které ženy vytvořily, aby učily tuto informací, vytvořilo nejen matematické vědy, ale dalo základ lidské kultuře.

Žena, Měsíc, Země/tělo a přírodní/ženské rytmy upadly do relativního zatmění v průběhu nedávných století patriarchální nadvlády. Postupně se moc ženy stala hrozbou, její tělo a její krvácení byly zatraceny, její intuitivní schopnosti potupeny, byla pronásledovaná vyznavači solárního monoteistického božstva a mužské nadvlády. Mystéria Měsíce šla do podzemí a jen zlomky jich přežily v primitivních, lidových, pohanských či mystických tradicích. S druhou vlnou feminismu a nedávným vzestupem ženské spirituality měsíční síla a ženská síla znovu vyvstaly ze stínu patriarchátu.

Co by se stalo, kdyby dnešní ženy navykly svůj menstruační cyklus na měsíc tak, jako to pro naše pramatky bylo přirozené? (třeba necháním světla v ložnici rozsvíceného každou noc kolem úplňku, jak je navržené v knize Lunaception). Jak by byl svět jiný, kdyby si menstruující a menopauzálni ženy daly každý měsíc tři dny lunární síly na duchovní posilnění, o samotě nebo v kruhu dalších žen? A co naše síla, když se společně napojíme na lunární energie, a její přispění k transformativní magii, kterou tak můžeme tomuto světu nabídnout a oslavit naše pravěké spojení s věčně proměnlivou Lunou?

Coby kněžka noci Luna vládne vnitřním rozměrům nevědomí a je naší spojenkyní na cestách neznámem. Svým neustálým aktem transformace nám odhaluje jednotu s Duchem, která není odsouzena k pevným limitům formy. Ve "stahování měsíce dolů" (Drawing down the moon) se napojíme na mocný zdroj alternativní energie. Přinesení této energie do světa je prací žen, životně důležitou v této době velkých změn, kdy život na zemi závisí na rovnováze. Učíme se kráčet mezi světy.

Lunární moc je síla, která pracuje na repolarizaci zemské energie k tomu, aby byla nastolena celost, aby byly znovu nabyty části naší zkušenosti/vědomí, které byly popřené, a aby se změnila rovnováha moci tak, aby byly ctěny všechny bytosti. Zatímco Měsíc rotuje tímto rokem, tisíce nás žen studují lunární moudrost, hledí na nebe i do vlastní duše a oceňují svoji měsíční přirozenost. Vytváříme obrovský kruh žen okolo země s La Lunou v centru. Jak poznáváme její moc, kéž poznáváme i svoji. Buďme požehnány.

(Musawa a Bethroot 98)

Lunární rytmus

Všechno, co plyne, plyne v rytmu Měsíce - Luny. Ona vládne živlu vody na zemi. Táhne k sobě příliv a odliv oceánu, počasí, ženský reprodukční cyklus a životní tekutiny rostlin, zvířat a lidí. Ovlivňuje podzemní proudy v zemské energii, změny nálad mysli, těla, chování a emocí. Luna je zemi blíž než jakékoli jiné nebeské těleso. Země má ve skutečnosti dva hlavní vztahy k vesmíru: jeden k Luně, která kolem ní koluje, a jeden ke slunci, okolo něhož koluje ona. Oba jsou si v jejích očích rovni. Fáze Luny odráží tanec všech tří: měsíce, slunce i země , kteří spolu tkají síť světla a tmy v našich životech. Není divu, že tolik našeho života na zemí je blízce spojeno s fázemi měsíce!

(Musawa 98)

Osm lunárních fázi

Jako v nebi, tak i na zemi. Podívej se na nebe a zjisti, ve které fázi je měsíc. Pak budeš vědět, ve které fázi růstu každého lunárního měsíce právě jsi. Fáze, ve které byla Luna při Tvém narození, odráží Tvůj smysl života, osobnost a přednosti.

1) NOVÝ MĚSÍC je jako SEMÍNKO zasazené do země. Nevidíme jej, ale ono se chystá k růstu, plné potenciálu a energie na svou novou cestu. Ženy narozené v této fázi jsou impulzivní, vášnivé a intuitivní. Berou na sebe rizika a jsou průkopnice nových věci.

2) DORŮSTAJÍCÍ SRPEČEK MĚSÍCE je KLÍČEK. Semínko prorazilo zemí a natahuje se vzhůru na své cestě ven z temné, vlhké země, kterou znalo. Ženy narozené v této fázi se musí osvobodit od minulosti, od podmiňování z dětství, aby vytvořily svůj vlastní osud. Reprezentují novou generaci, nový řád, který zlepšuje minulost.

3) DORŮSTAJÍCÍ PŮLMĚSÍC je fáze RŮSTU. Kořeny jdou do hloubky, stvol vylétává vzhůru a utváří se listy, jak se formuje nové silné tělo. Ženy narozené v této fázi žijí život naplno, s mnoha aktivitami a vzrušením, kdy staré struktury jsou odstraněny, aby vytvořily prostor novému vývoji.

4) TŘÍČTVRTEČNÍ MĚSÍC je POUPĚ rostliny, puls života pevně zabalený, toužící po rozšíření. U žen narozených v této fázi jejich talenty spočívají ve schopnosti kultivovat, organizovat a zdokonalovat. Jsou hledajícími, kteří využívají duchovní nástroje jako vůdce a spojence na své cestě k sebeobjeveni.

5) Luna se otevírá a vykvétá v ÚPLŇKU do KVĚTU, s touhou podělit se o svou krásu s ostatními. Ženy narozené v této fázi mají blízká přátelství a společníky a touhu hluboce splynout. Naplnění, hojnost a osvícení jsou jejich cílem.

6) Jak vstupujeme do tmavnoucí fáze UBÝVAJÍCÍHO (couvajícího) MĚSÍCE, dostáváme OVOCE životního cyklu rostliny, ovoce moudrosti a zkušenosti. Pro ženy narozené ve fázi ubývání musí život mít význam a smysl. Rády se dělí o svá přesvědčení s druhými a často jsou učitelky.

7) UBÝVAJÍCÍ PŮLMĚSÍC je fáze SKLIZNĚ, kdy rostlina dává svůj život pro pokračování života druhých. Ženy narozené v této fázi žijí silným vnitřním životem reflexe a transformace. Zaujímají různé role a oblékají mnohé masky, zatímco vyvažují svůj vnitřní a vnější život.

8) SRPEČEK UBÝVAJÍCÍHO MĚSÍCE je fáze KOMPOSTU, kdy výživa jde do země, aby tak vyživila příští semínko. Ženy narozené v této fázi mají potenciál k tomu, aby byly moudré, s vhledem, chápající a trpělivé. Mají schopnost věštby a jsou jedinečné a pochodují do rytmu svého vlastního bubnu.

(Susan Lewitt 95)

 

Zdroje:

1) Blood, Bread and Roses: How menstruation created the world, Judy Grahn, (Beacon Press, Boston, 1993); 2) The Woman's Encyclopedia of Myths and Secrets, Barbara Walker, (HarperSanFrancisco, 1983); 3) Moon, Moon, Anne Kent Rush, (Random House, 1976); 4) Lunaception, Louise Lacey, (Coward, McCann, Geohegan, 1970s).

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Bohyně a čarodějky (09.06.2006)
Ženy versus muži (14.03.2006)
Bohyně a čarodějky (15.02.2006)
Zemřela Monica Sjöö (06.11.2005)
Mystérium Kréty (15.07.2005)
Chvála ženy (08.07.2005)
Seminář pro ženy (11.05.2005)
Krchnička - aneb moc Tvé levé ruky (09.12.2004)
Třináctá komnata (27.11.2004)
Oslava ženy (24.11.2004)
Sebepožehnání (22.11.2004)
Vzývání božstva (08.11.2004)
Radost ze života (02.11.2004)
Ženy, přineste zprávy (01.11.2004)
Cesta k temné Bohyni (20.10.2004)
Monica Sjöö: Marx a matriarchát (06.10.2004)
Jeskyně (1.) (07.09.2004)
Vzpomínka na FESTIVAL BOHYNĚ (20.08.2004)
Řeč Bohyně - Bohyně na Krétě IV. (26.07.2004)
Zázračný strom - Bohyně na Krétě III. (23.07.2004)
Ochutnej sladkost života - Bohyně na Krétě II. (22.07.2004)
Nahoru do hloubi Země - Bohyně na Krétě I. (21.07.2004)
Mystérium krétské Bohyně - dovolená na Krétě pro ženy v září 2004 (20.07.2004)
Uzemnit se v Gaie (06.07.2004)
Oslava svátku Lammas (29.06.2004)
Moudrá krev (21.06.2004)
Američanka ve Věstonicích a jiné Venuše (18.06.2004)
Zpívají Tvoji píseň (12.06.2004)
Vzývání božstva (08.06.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 od Valpi (19.05.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 (14.05.2004)
Posvátná místa neolitické Bohyně v Evropě (30.04.2004)
Festival Bohyně - rej ženského principu (08.04.2004)
Program Festivalu Bohyně 2004 (07.04.2004)
Festival Bohyně 2004 (29.03.2004)
Tisíc tváří Ženy (24.03.2004)
Tančení se Starhawk (17.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (2.) (08.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (1.) (03.03.2004)
Rituál sebepřijetí (27.02.2004)
Meditace Ty jsi Bohyně (18.02.2004)
Rituální chuťovky (02.02.2004)
Meditace: Jak vidět, slyšet a cítit Zdroj (17.12.2003)
Rituál jako stavební jednotka nové kultury (15.12.2003)
Šamanka, kněžka, čarodějnice: Země je mým tělem (05.12.2003)
Vyrobte si kopřivovou panenku (03.12.2003)
Sebezasvěcení kněžky Bast (01.12.2003)
Cornwall - země Bohyně (28.11.2003)
Strach mít sílu (27.11.2003)
Kdo nebo co je Bohyně? (25.11.2003)
Svatí synové (23.11.2003)
Ta s oběma prsy (21.11.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 05. 2021:

Sociolog Petr Hampl: "Ať se snažíte, jak se snažíte, pořád žijete ve strachu. Agresivní dav sestávající z byrokratů a intelektuálů se může v příští minutě otočit proti vám. Dnes je to Hamáček, zítra to může být Fiala, Pekarová nebo Bartoš. Každý žije ve strachu. Nikdo si nemůže dovolit ukázat nedostatek horlivosti. Svým způsobem je to varování podobné tomu, jako když byl v 50. letech občas popraven nějaký příslušník politbyra. Všichni to vidí a nikdo si nemůže být jistý. Nekřičíš dost hlasitě? Neurážíš prezidenta vlastní země dost agresivně? V příští minutě můžeš být označen za zrádce ty..."

Celý článek...


06. 05. 2021:

Vidlák: "Existuje jen jedna jediná vyšetřovací verze. Že to odpálili ti agenti. Až na to, že existuje celá řada podverzí. Jestli měli komplice, jestli to ten komplic neudělal celé sám, jestli se druhým výbuchem nezametaly stopy, jestli se na tom nepodíleli majitelé Imexu... Chyběla ostraha, ba dokonce i ploty chyběly. BISce takový šlendrián celá léta vůbec nevadil. Tři lidé ten výbuch přežili, ale žádný Kroupa ani Kundra ani pravdomluvná ČT, nikdo s nimi neudělal žádný rozhovor. Jakoby neexistovali. Nebo by říkali věci, co se nehodí do krámu.
Když Hamáček říkal, že Vrbětice odpálili Rusové a my měli pochybnosti, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že ministrovi vnitra/zahraničí se přece musí věřit. Když teď Hamáček říká, že v Moskvě handlovat nechtěl, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že se mu nesmí věřit vůbec nic. Pro Babiše to platí stejně.
Informace o Vrběticích je přísně tajná, že se nesmí zveřejnit žádné podrobnosti z vyšetřování. Aby náhodou prostý lid něco nevykecal. Ale není dost tajná, aby z ní neunikaly zajímavé informace tu ke Kundrovi, tu ke Kroupovi. A nikoho to netrápí. Nikdo nekřičí, že tajné služby mají někde uvnitř krtka, který když může vynášet novinářům, možná vynáší i někam jinam...
"

Celý článek...


21. 04. 2021:

Na začátku byl požár: Ze zprávy HSZ o zásahu ve Vrběticích: "Po příjezdu jednotek HZS Zlínského kraje na místo události (sklad č. 16) provedla první jednotka HZS ZLK Slavičín průzkum ze severní strany hořícího objektu. Vzhledem k nepravidelným výbuchům nebylo možné provést průzkum i uvnitř objektu a bylo rozhodnuto o ústupu. Tato jednotka také pořídila zřejmě poslední fotografii tohoto skladu ještě před výbuchem."

Celý článek...


20. 04. 2021:

Vidlák: "Něco podobného jsem řekl v případě amerických voleb - Trump bezprecedentně zpochybnil volby a proto musí následovat další bezprecedentní krok, jinak bude odejít, odepsán a časem i umlčen. Teď to říkám i v případu Vrbětice - bezprecedentním způsobem byly rozvráceny vztahy s Ruskem. Bezprecedentním způsobem se posunulo zahraniční směřování naší země. Bezprecedentním způsobem o nás bylo rozhodnuto na dlouhá léta dopředu. Pokud nebude následovat stejně bezprecedentní zveřejnění důkazů, bude Babiš prostě a jednoduše nezvolen, pak odejít a pak možná i zničen. A stejně jako v případě Trumpa tomu bude hodně lidí tleskat. A rovnou říkám, že si vůbec nejsem jistý, jestli vůbec lze dodat dostatečně neprůstřelné důkazy, aby to veřejnost víceméně uspokojilo.
Podle mě žádné důkazy zveřejněny nebudou. Jen nám předhodí něco k věření. Jako v případě Skřípala.
"

Celý článek...


19. 04. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: "Náhle obvinit nějaké agenty po 7 letech od výbuchu? Bylo využito prefabrikátu zpravodajských služeb. V politickém světě je normální, že zpravodajské služby připravují do zásoby různé prefabrikáty obvinění, aby byly ve vhodný okamžik využité k prosazení určitých zájmů. Monitorují se hovory zájmových osob, sledují tzv. zájmové osoby, cizí diplomaty, aby podle potřeby mohli být tito lidé obviněni z podvratné činnosti...
Vezměte si tu politickou tragédii, kdyby Rusko souhlasilo s velkorysými dodávkami Sputniku V, po kterém volá a chce většina našich občanů. To by Rusko bylo najednou andělem, ne klubkem teroristických zmijí. Proto připravený scénář byl spuštěn právě teď.
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!