Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 12. 05. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
polský básník Julian Tuwim:
"Mysleme na chudé", řekl lodžský fabrikant: "To nic nestojí."

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2958x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2353x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2290x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2155x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1963x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Festival Bohyně - rej ženského principu


Valpurga - Witchcraft - 08. 04. 2004 (5187 přečtení)

Valpi nám zaslala krásné povídání k blížícímu se Festivalu Bohyně 2004. V redakci jsme doplnili háčky a čárky, pokud nám něco v té rychlosti uteklo, omlouváme se.


Je to neuvěřitelný. Za pár týdnů - v dnech od 29.4. do 2.5.2004 - na statku ve vesnici s pruhovanými dřevěnicemi nedaleko krásného Máchova jezera začíná Festival Bohyně. První, pokud vím, svého druhu v České Republice, osobitý a rozhodně svérázný odraz jiných festivalů a akcí, které jako houby po dešti propukají v různých zemích světa, aby oslavovaly návrat Matky Bohyně, Ženské tváře vesmíru, do našeho povědomí. Můj dávný sen .... a sen mnoha dalších srdcí a duší, a Její sen, obraz, ve kterém si Ona tvoří...

Jak se asi projeví toto snění do naší pozemské roviny, do roviny, která je Jejím královstvím, plným vjemů zraku, sluchu, chuti, hmatu a čichu, plným pocitů, možností, radosti, rozpoznání, touhy, naděje, nadšení, nejistoty, rozbití starých představ, limitů, volby mezi svobodnými možnostmi...jak se asi Bohyně zrodí ze svých plodových vod snění do našich hlínou a temperami zamazaných rukou, skrze naše nadšením rozehřátá těla, skrze kroužící boky břišních tanečnic, skrze překvapení a zvídavost a rozruch a otázky a nastražené uši při Jejích slavnostech, rituálech dávajících formu Jejímu paradigmatu, tak čerstvému, křehoučkému a přece pevně zahnízděnému tlustými tisíciletými kořeny v našem osobním podvědomí, v kolektivním nevědomí, v našich českých krajích.

"Objeví se semínka, která se spontánně otevřela
v ženských srdcích
a divoké netušené možnosti se zjeví ve snech
na druhé straně světa ..."

(Miriam Dyakova, 1995)

...tak mi tvrdí slova kalendáře "We'moon", který mi právě přišel poštou, když píšu tato slova. Namátkou jsem jej otevřela na květnu, abych tam uviděla zářivý obraz"Ženy-Motýla", šamanky přerodu v novou formu. Její nahé tělo je pomalované henou vzory bujaré květeny, veliký oranžový motýl ji vytryskává ze srdce, ze zářící hrudi, její tvář i joni (vulva) jsou zakryté posvátnou maskou zvířecí lebky pomalované dalšími vzory života. Smrt - odumírání starých těsných představ, které už možná neslouží našemu naplnění, které neodpovídají na touhy, deroucí se k povrchu na proudu spodních vod, jde ruku v ruce s narozením, vypuknutím ven z transformativni kukly, zhmotněním nového vhledu, nových dříve jen tušených možnosti, zákoutí a záhybu duše, které byly až doposud svrasklé v mokré tmě pulsující hlubokým tepem Bytí...

O čem to vůbec mluvím? Pro mě osobně Bohyně vždy znamená svobodu vytahovat na světlo vlhké hedvábné vlákenko mé vnitřní pavučiny, která mě pojí k síti světa, dokonce kosmu, ke spojitostem - nikoli odlišnostem - mezi všemi formami stvoření a "roztvořeni". Znamená to třeba vnitřní pohnutí, které mi dýchne na vnitřnosti, když se podívám na hliněný zlomek figurky v muzejní vitríně. Vidím její široké boky, malá, kulatá ňadérka a ruce vztažené k nebi a nepotřebuji se ptát akademiků na jejich měřicími přístroji prokázané názory, jen slyším svou probuzenou buněčnou paměť křičet: Ano, ona uctívá tu samou sílu, jejíž vibrace drnčely mým tělem, když jsem rodila, když jsem se milovala, když jsem v kruhu sester sdílela své ženské příběhy, zapsané do letokruhů mě kostní tkáně, když jsme spolu zpívaly v horké tmě sweatlodge, když jsme navštívily kamenné chrámy Matky Bohyně rozeseté po celé staré Evropě, když jsem tiše kontemplovala bezčasovou látkovou panenku formující se pod mými prsty, když jsem se dívala do očí svému synovi, poté, co jsme se pohádali a pak jsme si spolu odpustili...

Bohyně je pro mě především láska.

Láska, která se ze samé lásky sama  sebe zhmotňuje do tisícerých forem od těch nejsubtilnějších po ty nejnemilosrdnější. Jejími tvářemi je celá škála od soucítící světle Kuan Yin po Kalí, pomazané krví (metaforických) setnutých hlav. Láska je pod povrchem všech Jejich zdánlivě neslučitelných forem, projevů a archetypů.

Ptám se sama sebe, co to pro mě znamená. Pravdou je, že Bohyně se mi vždycky strašně špatně vysvětlovala. Je to vnitřní zážitek, osobní, intimní vztah s tou dimenzí života, která je lidská a personifikovaná a myslí neuchopitelná a transpersonální zároveň, která život dává i bere, ale hlavně jej neustále, nezastavitelně mění v cycklických proudech času.

Bohyně je pro mě oslava krásné pomíjivosti na tváři věčného. Její spiritualita se vyznačuje radováním se ze stvoření - ale stvoření, jak dobře známo, podléhá změně, procesu a zkáze. Bohyně říká: Vychutnej každý okamžik! Raduj se z každičké kapičky potu vytrysklé na své kůži. Hluboce nasaj vzduch do svých plic - každým momentem chutná jinak. Ani má tvář nezůstane na chvíli stejná - podívej se dobře na každou z nich, vryj si ji do paměti, ať uvědomí Tvoji duši o svém úkolu, a pak ji pusť a otevři se té další, která se otevírá před Tebou... Kolotoč duše, kaleidoskop jejích tisíce střípků, které nám skládají nádherné obrazy, mapy na cestě k celistvosti.

Užij si svého těla, užij si svého "pytle masa a kosti", daného bezčasé duši jako nádherného svatebního daru ve svazku s touto pozemskou dimenzí... Prozři, že podmínky, které nás poutají a tíha těla jsem Já, všeprozařující Duše, a toužím po tom, být jako taková pochopena, a osvobozena od zášti a nenávisti, která mě za mou schopnost upoutat se ve formu po tisíciletí provázela.. Osvoboď se z tohoto upoutání tím, že jej přijmeš...a zamiluješ si. Že jej pochopíš jako krásný dárek....a oslavíš jej jako takový, dáš mu poctu, která mu právem náleží. Tímto přijmutím a zaradováním se uvolníš ohromnou sílu a radost že života, která tkví v každé Tvé buňce, která prosí o probuzení, o použití, o projevení se navenek.

Uvolni cestu křičící radosti ze života, otevři dveře veselým jezdcům na koloběhu života, setří závoje prachu a pohlédni do zšeřelých pokladnic moudra a síly hluboko uvnitř sebe - uvnitř svých kostí, krvinek, tkání a tělesných staveb, dveří a mostů k síle a vědomí, které jdou daleko za naše doposud poznané možnosti...

Bohyně pro mě znamená nové cesty k mě vlastní celistvosti i úplnosti toho, co mě obklopuje, skrze uctění jejich forem. Otevírá mi nové, překvapivé radosti z rozeznání nekonečnosti toho, co je zdánlivě konečné, aniž bych musela limitovost zatracovat a odvrhovat. Proto, a právě proto, se mi líbí "náboženství", nebo chcete-li, cesta Bohyně. Ta cesta je plná veselí a oslav, ale když přijde čas, i odvahy podívat se do černé, znetvořené tváře stínu, a přijmutí jej se stejnou úctou a vděčností, jako přijímáme lichotivou hostinu světla.

Jak už jsem řekla, Bohyně konec konců rozhodně není jen černobílá, je mezi jinými i archetypem cyklu roku a proměny přírody se všemi jejími jemnými nuancemi a výrazy jejího probuzení, růstu, plodnosti, sklizně, zániku i zimního spánku. V ženském těle se tento fyzicky cyklus odráží ve fázích narození se, dětství, první a každé další menstruace, sexu, porodu, mateřství, zralého ženství, přechodu, fáze, která je s patřičnou úctou v ženské spiritualitě nazývaná "moudrá stařena"a nakonec odložení našeho "pytle masa a kosti" (jak říká krásná knížka, přeložena do češtiny, Dcery Měděné Ženy od Anny Cameronove). Na cestě Bohyně se zastavujeme na každém tomto mezníku času a bereme si jeho naučení k srdci a vzdáváme mu hold rituálem - u roku slavíme jeho svátky jako je např. keltský Beltaine, Samhain, Letní a Zimní rovnodennost atp, u životních období podstupujeme oslavné a transformativni iniciace - rituály přechodu.

Kolik z toho, co nám Bohyně nabízí, můžeme okusit na festivalu? Jen zlomeček, jen ochutnávku. Vždyť my všichni se teprve učíme a nesměle otevíráme Jejím poselstvím a mystériím, skrývaných po tisíciletí pod rouškou zakázaných tajemství, poznání dávno roztříštěnému a roznesenému na kopytech válečných koní.

Musíme se společnými silami zhluboka nadechnout a ponořit se do hloubi vlastního nitra, kde se pod nám známým povrchem skrývá tolik pokladů, tolik moudra, tolik rozvzpomínání, tolik léčení, tolik střípečků neuvěřitelně nádherné mozaiky... Vynášení těchto střípečků na povrch a skládání věčně se vyvíjejícího, proměnlivého obrazu, kde každý střípek nás oslňuje září, spalující veškerý strach a pochyby, je úkolem i dědictvím žen i mužů, protože my všichni, kteří tančíme na Zemi v hávu z masa a kostí, jsme Jejími dětmi.

Datum, na které byl festival stanoven, je v naší zemí známo jako doba původně folklórního zvyku "pálení čarodějnic". Ve stejnou dobu vyznavači přírodních náboženství, jako je např. wicca, oslavují Beltaine, svátek sexuality, síly vnitřního ohně a plodnosti přírody (které je člověk samozřejmě součástí). V jedné či druhé formě se lidé tradičně scházejí na kopcích a veselí se okolo ohně. Jedním z účelu tohoto našeho festivalu je proměnit staré vědomí, ve kterém je ještě potřeba a nevědomá touha čarodějnice ničit a vyjadřovat jejich nepochopení výsměchem, v paradigma, kde čarodějnice rozeznáváme jako zástupkyně a nositelky Ženského Principu, jako Bohyni vědomě sestoupenou do těla, a jejich přijmutí, uvítání, a rozeznání aspektu, který představují, jako žádoucího uvnitř nás samých.

Hana Evansová (Valpurga, www.Bohyně.com)

"Nikdy, nikdy neztratíme cestu ke studni Její Paměti
a síla Jejího živoucího plamene zase vyšlehne ven

Tak jako tráva se tlačí skrze temnou hlínu na sluneční světlo,
tak i my vstanem, protoze žízníme po vodách života,
ke kterým jdeme
Budem zase žit..."

(Never lose our way, chant)

 

Festival Bohyně 2004

se koná ve Skalce u Doks, Česká Republika
29.4. - 2.5.2004

podrobný program a další informace na

http://www.nataraj.cz

Občanské sdružení NATARAJ
Kontaktní osoba: Helena UNMANI, mobil: +420 777 222 697
Asistentka: +420 777 222 694

Telefon: 487874448
Telefon/fax: 487872940


Skalka u Doks 22, 472 01 Doksy
E-mail: nataraj@seznam.cz

 

ODKAZY na stránky s touto tématikou:

v češtině:

www.Bohyne.com
Spiritualita orientovaná na Zemi, Bohyni a Ženský princip

zeme.mysteria.cz
Tady najdete mimo jiné i řadu článků z Bohyně, doplněných o diakritiku

www.wiccangarden.com
České stránky o wicce a pohanské víře

 v angličtině:

http://www.goddessconference.com
Konference Bohyne ve Velke Britanii

http://www.anncookphotos.co.uk/goddesses.htm
Fotografie z Konference Bohyne v Glastonbury, UK

http://www.goddesscreations.com.au/goddess_conference.htm
Konference Bohyne v Australii

http://www.goddess2000.org
Krasne a obsahle stranky o vsech podobach Bohyne

http://www.artesian-arts.org/monicasjoo.htm
Obrazy svedske malirky Monicy Sjoo, ktera bude pritomna na Festivalu Bohyne CZ

http://inanna.virtualave.net/index1.html
Virtualni chramy bohyni z celeho sveta

http://www.goddesstemple.co.uk/
Novodoby chram Bohyne v Glastonbury, UK

http://www.goddessalive.co.uk
Internetova verze oblibeneho casopisu

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Bohyně a čarodějky (09.06.2006)
Ženy versus muži (14.03.2006)
Bohyně a čarodějky (15.02.2006)
Zemřela Monica Sjöö (06.11.2005)
Mystérium Kréty (15.07.2005)
Chvála ženy (08.07.2005)
Seminář pro ženy (11.05.2005)
Krchnička - aneb moc Tvé levé ruky (09.12.2004)
Třináctá komnata (27.11.2004)
Oslava ženy (24.11.2004)
Sebepožehnání (22.11.2004)
Vzývání božstva (08.11.2004)
Radost ze života (02.11.2004)
Ženy, přineste zprávy (01.11.2004)
Cesta k temné Bohyni (20.10.2004)
Monica Sjöö: Marx a matriarchát (06.10.2004)
Jeskyně (1.) (07.09.2004)
Vzpomínka na FESTIVAL BOHYNĚ (20.08.2004)
Řeč Bohyně - Bohyně na Krétě IV. (26.07.2004)
Zázračný strom - Bohyně na Krétě III. (23.07.2004)
Ochutnej sladkost života - Bohyně na Krétě II. (22.07.2004)
Nahoru do hloubi Země - Bohyně na Krétě I. (21.07.2004)
Mystérium krétské Bohyně - dovolená na Krétě pro ženy v září 2004 (20.07.2004)
Uzemnit se v Gaie (06.07.2004)
Oslava svátku Lammas (29.06.2004)
Moudrá krev (21.06.2004)
Američanka ve Věstonicích a jiné Venuše (18.06.2004)
Zpívají Tvoji píseň (12.06.2004)
Vzývání božstva (08.06.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 od Valpi (19.05.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 (14.05.2004)
Posvátná místa neolitické Bohyně v Evropě (30.04.2004)
Program Festivalu Bohyně 2004 (07.04.2004)
Festival Bohyně 2004 (29.03.2004)
Tisíc tváří Ženy (24.03.2004)
Tančení se Starhawk (17.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (2.) (08.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (1.) (03.03.2004)
Rituál sebepřijetí (27.02.2004)
Meditace Ty jsi Bohyně (18.02.2004)
Rituální chuťovky (02.02.2004)
Meditace: Jak vidět, slyšet a cítit Zdroj (17.12.2003)
Rituál jako stavební jednotka nové kultury (15.12.2003)
Šamanka, kněžka, čarodějnice: Země je mým tělem (05.12.2003)
Vyrobte si kopřivovou panenku (03.12.2003)
Sebezasvěcení kněžky Bast (01.12.2003)
Cornwall - země Bohyně (28.11.2003)
Strach mít sílu (27.11.2003)
Kdo nebo co je Bohyně? (25.11.2003)
Cesta Luny (25.11.2003)
Svatí synové (23.11.2003)
Ta s oběma prsy (21.11.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 05. 2021:

Sociolog Petr Hampl: "Ať se snažíte, jak se snažíte, pořád žijete ve strachu. Agresivní dav sestávající z byrokratů a intelektuálů se může v příští minutě otočit proti vám. Dnes je to Hamáček, zítra to může být Fiala, Pekarová nebo Bartoš. Každý žije ve strachu. Nikdo si nemůže dovolit ukázat nedostatek horlivosti. Svým způsobem je to varování podobné tomu, jako když byl v 50. letech občas popraven nějaký příslušník politbyra. Všichni to vidí a nikdo si nemůže být jistý. Nekřičíš dost hlasitě? Neurážíš prezidenta vlastní země dost agresivně? V příští minutě můžeš být označen za zrádce ty..."

Celý článek...


06. 05. 2021:

Vidlák: "Existuje jen jedna jediná vyšetřovací verze. Že to odpálili ti agenti. Až na to, že existuje celá řada podverzí. Jestli měli komplice, jestli to ten komplic neudělal celé sám, jestli se druhým výbuchem nezametaly stopy, jestli se na tom nepodíleli majitelé Imexu... Chyběla ostraha, ba dokonce i ploty chyběly. BISce takový šlendrián celá léta vůbec nevadil. Tři lidé ten výbuch přežili, ale žádný Kroupa ani Kundra ani pravdomluvná ČT, nikdo s nimi neudělal žádný rozhovor. Jakoby neexistovali. Nebo by říkali věci, co se nehodí do krámu.
Když Hamáček říkal, že Vrbětice odpálili Rusové a my měli pochybnosti, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že ministrovi vnitra/zahraničí se přece musí věřit. Když teď Hamáček říká, že v Moskvě handlovat nechtěl, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že se mu nesmí věřit vůbec nic. Pro Babiše to platí stejně.
Informace o Vrběticích je přísně tajná, že se nesmí zveřejnit žádné podrobnosti z vyšetřování. Aby náhodou prostý lid něco nevykecal. Ale není dost tajná, aby z ní neunikaly zajímavé informace tu ke Kundrovi, tu ke Kroupovi. A nikoho to netrápí. Nikdo nekřičí, že tajné služby mají někde uvnitř krtka, který když může vynášet novinářům, možná vynáší i někam jinam...
"

Celý článek...


21. 04. 2021:

Na začátku byl požár: Ze zprávy HSZ o zásahu ve Vrběticích: "Po příjezdu jednotek HZS Zlínského kraje na místo události (sklad č. 16) provedla první jednotka HZS ZLK Slavičín průzkum ze severní strany hořícího objektu. Vzhledem k nepravidelným výbuchům nebylo možné provést průzkum i uvnitř objektu a bylo rozhodnuto o ústupu. Tato jednotka také pořídila zřejmě poslední fotografii tohoto skladu ještě před výbuchem."

Celý článek...


20. 04. 2021:

Vidlák: "Něco podobného jsem řekl v případě amerických voleb - Trump bezprecedentně zpochybnil volby a proto musí následovat další bezprecedentní krok, jinak bude odejít, odepsán a časem i umlčen. Teď to říkám i v případu Vrbětice - bezprecedentním způsobem byly rozvráceny vztahy s Ruskem. Bezprecedentním způsobem se posunulo zahraniční směřování naší země. Bezprecedentním způsobem o nás bylo rozhodnuto na dlouhá léta dopředu. Pokud nebude následovat stejně bezprecedentní zveřejnění důkazů, bude Babiš prostě a jednoduše nezvolen, pak odejít a pak možná i zničen. A stejně jako v případě Trumpa tomu bude hodně lidí tleskat. A rovnou říkám, že si vůbec nejsem jistý, jestli vůbec lze dodat dostatečně neprůstřelné důkazy, aby to veřejnost víceméně uspokojilo.
Podle mě žádné důkazy zveřejněny nebudou. Jen nám předhodí něco k věření. Jako v případě Skřípala.
"

Celý článek...


19. 04. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: "Náhle obvinit nějaké agenty po 7 letech od výbuchu? Bylo využito prefabrikátu zpravodajských služeb. V politickém světě je normální, že zpravodajské služby připravují do zásoby různé prefabrikáty obvinění, aby byly ve vhodný okamžik využité k prosazení určitých zájmů. Monitorují se hovory zájmových osob, sledují tzv. zájmové osoby, cizí diplomaty, aby podle potřeby mohli být tito lidé obviněni z podvratné činnosti...
Vezměte si tu politickou tragédii, kdyby Rusko souhlasilo s velkorysými dodávkami Sputniku V, po kterém volá a chce většina našich občanů. To by Rusko bylo najednou andělem, ne klubkem teroristických zmijí. Proto připravený scénář byl spuštěn právě teď.
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!