Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 09. 05. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Thúkidides:
Impérium se nakonec stává chorobou. Právě ta zabila Athénskou demokracii.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2942x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2340x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2277x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2143x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1954x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Zdraví

* Halucinogeny jako lék?


Převzato (NEWSWEEK) - Zdraví - 18. 03. 2004 (5856 přečtení)

Zajímavé výsledky kliniky, zabývající se léčením narkomanů poněkud neortodoxní metodou, vycházející z praxe jihoamerických ayahuaskeros.

Je možné léčit drogovou závislost halucinogeny? Na klinice v Peru u města Tarapoto se o to už deset let pokouší francouzský lékař Mabit.

Vědecký svět Mabitův postup dlouho neuznával. Mabit býval označován za šamana, léčitele nebo dokonce vůdce sekty. Halucinogenní drogy připomínaly šedesátá léta hippies a květinových dětí. Dnes vědci na předních amerických a evropských univerzitách začínají seriózně zkoumat použití halucinogenů při odvykání drogové závislosti. Přicházejí k závěrům, že psychotropní látky mohou mít dobré terapeutické účinky nejen při léčení drogové závislosti, ale i chronické deprese, a že studium jejich účinků umožňuje blíže poznat, jak se v mozku vytváří osobnostní rysy. Podle psychiatra Charlese Groba se v tomto směru otevírají vědcům široké, málo prozkoumané prostory.

Mabit je v čele těchto výzkumů nebo spíš nebezpečně daleko vpředu. Výzkum psychotropních drog a jejich účinků ještě zdaleka nedošel ke klinickým pokusům. Mabit to zkouší přímo na lidech. Kritikové tvrdí, že ohrožuje životy pacientů. Ve Francii byl dokonce označen za vůdce sekty a jeho činnost se prošetřuje. Mabit tvrdí, že jen začal tam, kde klasická medicína selhává. Důvěrně poznal praktiky jihoamerických léčitelů a účinky psychotropních rostlinných látek, které tu kdysi používali šamani, aby se dostali do transu. Mabitovi je sedmačtyřicet let. Do Peru se dostal v roce 1980 s francouzskou skupinou mezinárodní organizace Lékaři bez hranic. Sblížil se s místními léčiteli, kteří mu svěřili tajemství nejrůznějších bylin. Také mu řekli, že kdo chce poznat jejich účinky, musí je vyzkoušet především sám na sobě. Mabit neváhal a zkusil to.

Nápoj ayahuasca odvozuje své jméno od ayahuasceros, což znamená léčitelé. Sestává ze dvou účinných složek. Z kůry stromu Banisteriopsis canapi, která obsahuje látky působící proti depresi tím, že zvyšuje úroveň neurotransmiteru serotoninu v mozku. Další účinnou složkou je halucinogen DMT obsažený v rostlině z místních pralesů, která se jmenuje Psychotria viridis. Pokud se tyto dvě látky užijí současně, psychotropní účinek DMT trvá déle a vytváří vize, které podle Mabita pomáhají duchovnímu probuzení pacienta. Ten se cítí povznesen, nejeden se vrací do lůna náboženství a od drog se i vnitřně odvrací.

Halucinogeny mohou působit psychózy. Mabit své pacienty před přijetím na kliniku proto nechává pečlivě vyšetřit. Pokud existují i jen slabé náznaky psychických chorob, zejména schizofrenie, kterou by lék mohl zhoršit nebo rozpoutat, pacienta do léčebny nepřijme. Zkoumají se i dlouhodobé účinky této léčebné kúry. Zda se pacienti po čase opět nevrátí k závislosti na drogách. Něco jiného je odejít do klidu džungle, léčit se tam a případně vyléčit a něco jiného žít opět v rušném prostředí plném stresu. Benny Shanonová, psycholožka z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a autorka první publikace o nápoji ayahuasca, tvrdí, že tento způsob léčení nemůže závislost na drogách zcela odstranit. Mabit argumentuje výsledky. Jeho klinika funguje už celých deset let. V běžných programech uplatňovaných ve světě se zhruba třicet procent pacientů zbaví drogové závislosti úplně a nikdy se k drogám nevrátí. Sedmdesát procent se k drogám vrací. U pacientů z Mabitovy kliniky je poměr zhruba opačný. Ke drogám se vrací pouhých třicet procent pacientů. Zbytek se k nim nevrátí nikdy nebo jen občasně mírnými kontrolovanými dávkami. Pacienti se s oblibou na Mabitovu kliniku vracejí. Údajně proto, aby si zafixovali nezávislost na drogách. Někteří kritici však zřejmě oprávněně tvrdí, že je přitahuje vidina ayahuascy, která má podobné účinky jako droga.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 05. 2021:

Sociolog Petr Hampl: "Ať se snažíte, jak se snažíte, pořád žijete ve strachu. Agresivní dav sestávající z byrokratů a intelektuálů se může v příští minutě otočit proti vám. Dnes je to Hamáček, zítra to může být Fiala, Pekarová nebo Bartoš. Každý žije ve strachu. Nikdo si nemůže dovolit ukázat nedostatek horlivosti. Svým způsobem je to varování podobné tomu, jako když byl v 50. letech občas popraven nějaký příslušník politbyra. Všichni to vidí a nikdo si nemůže být jistý. Nekřičíš dost hlasitě? Neurážíš prezidenta vlastní země dost agresivně? V příští minutě můžeš být označen za zrádce ty..."

Celý článek...


06. 05. 2021:

Vidlák: "Existuje jen jedna jediná vyšetřovací verze. Že to odpálili ti agenti. Až na to, že existuje celá řada podverzí. Jestli měli komplice, jestli to ten komplic neudělal celé sám, jestli se druhým výbuchem nezametaly stopy, jestli se na tom nepodíleli majitelé Imexu... Chyběla ostraha, ba dokonce i ploty chyběly. BISce takový šlendrián celá léta vůbec nevadil. Tři lidé ten výbuch přežili, ale žádný Kroupa ani Kundra ani pravdomluvná ČT, nikdo s nimi neudělal žádný rozhovor. Jakoby neexistovali. Nebo by říkali věci, co se nehodí do krámu.
Když Hamáček říkal, že Vrbětice odpálili Rusové a my měli pochybnosti, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že ministrovi vnitra/zahraničí se přece musí věřit. Když teď Hamáček říká, že v Moskvě handlovat nechtěl, tak jsme se od pravdolásky dozvěděli, že se mu nesmí věřit vůbec nic. Pro Babiše to platí stejně.
Informace o Vrběticích je přísně tajná, že se nesmí zveřejnit žádné podrobnosti z vyšetřování. Aby náhodou prostý lid něco nevykecal. Ale není dost tajná, aby z ní neunikaly zajímavé informace tu ke Kundrovi, tu ke Kroupovi. A nikoho to netrápí. Nikdo nekřičí, že tajné služby mají někde uvnitř krtka, který když může vynášet novinářům, možná vynáší i někam jinam...
"

Celý článek...


21. 04. 2021:

Na začátku byl požár: Ze zprávy HSZ o zásahu ve Vrběticích: "Po příjezdu jednotek HZS Zlínského kraje na místo události (sklad č. 16) provedla první jednotka HZS ZLK Slavičín průzkum ze severní strany hořícího objektu. Vzhledem k nepravidelným výbuchům nebylo možné provést průzkum i uvnitř objektu a bylo rozhodnuto o ústupu. Tato jednotka také pořídila zřejmě poslední fotografii tohoto skladu ještě před výbuchem."

Celý článek...


20. 04. 2021:

Vidlák: "Něco podobného jsem řekl v případě amerických voleb - Trump bezprecedentně zpochybnil volby a proto musí následovat další bezprecedentní krok, jinak bude odejít, odepsán a časem i umlčen. Teď to říkám i v případu Vrbětice - bezprecedentním způsobem byly rozvráceny vztahy s Ruskem. Bezprecedentním způsobem se posunulo zahraniční směřování naší země. Bezprecedentním způsobem o nás bylo rozhodnuto na dlouhá léta dopředu. Pokud nebude následovat stejně bezprecedentní zveřejnění důkazů, bude Babiš prostě a jednoduše nezvolen, pak odejít a pak možná i zničen. A stejně jako v případě Trumpa tomu bude hodně lidí tleskat. A rovnou říkám, že si vůbec nejsem jistý, jestli vůbec lze dodat dostatečně neprůstřelné důkazy, aby to veřejnost víceméně uspokojilo.
Podle mě žádné důkazy zveřejněny nebudou. Jen nám předhodí něco k věření. Jako v případě Skřípala.
"

Celý článek...


19. 04. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: "Náhle obvinit nějaké agenty po 7 letech od výbuchu? Bylo využito prefabrikátu zpravodajských služeb. V politickém světě je normální, že zpravodajské služby připravují do zásoby různé prefabrikáty obvinění, aby byly ve vhodný okamžik využité k prosazení určitých zájmů. Monitorují se hovory zájmových osob, sledují tzv. zájmové osoby, cizí diplomaty, aby podle potřeby mohli být tito lidé obviněni z podvratné činnosti...
Vezměte si tu politickou tragédii, kdyby Rusko souhlasilo s velkorysými dodávkami Sputniku V, po kterém volá a chce většina našich občanů. To by Rusko bylo najednou andělem, ne klubkem teroristických zmijí. Proto připravený scénář byl spuštěn právě teď.
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!