Léčivé rostliny - botanická poradna 7.

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Poradna - léčivé rostliny, Vydáno dne: 29. 12. 2006

Vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cukru v krvi

Otázka: Přeji Vám hezký den, nedávno jsem se dostal na portál Jitřní země a při jeho postupném pročítání mne zaujaly i Vaše "babské" rady v rámci Vašich članků o léčivých rostlinách. Neměla by jste tam, prosím, paní Ivano i nějakou radu jakými přírodními a dostupnými produkty snížit vysoký tlak a jak snížit zvýšenou hladinu cukru. Věřím, že nebudu sám, kdo si takovou Vaši radu se zájmem a vděčností přečte. Předem Vám děkuji. Do nového roku Vám přeji hodně štěstí a slunce v duši. Hawkey (Karel Jozífek)



(Otázky posílejte přímo na můj mail, odpovědi se objeví jako článek v této rubrice.)

Odpověď:

Děkuji za přání a přeji do Nového roku zbavit se všeho zbytečného a získat vše potřebné.

Snížení vysokého krevního tlaku

Rostlin i receptů na snížení tlaku je mnoho, vybrala jsem ty nejlépe dostupné.

Přímo na Jitřní zemi můžete najít recept na česnekovou tinkturu, která snižuje krevní tlak. Dále se doporučuje tinktura hlohová.

Petrželová marmeláda

500 g nakrájeného kořene petržele dáme do 2 litrů studené vody a 1,5 až 2 hodiny necháme mírně vařit. Občas zamícháme, pak přecedíme a vylisujeme. Šťávu odměříme a smícháme se stejným objemem medu. Pak na malém plameni svaříme do konzistence želé. Naplníme a uložíme jako marmeládu. Denně užíváme 3-4 polévkové lžíce.

Jahody

Během sezóny sníme denně 500 g čerstvých jahod.

Meruňky

3x denně 100-125 ml čerstvé šťávy nebo odpovídající množství plodů, po dobu nejméně 3 týdnů.

Kopřivový čaj

50 g mladých kopřivových listů dáme do 1 l studené vody, pomalu zahříváme a 5 minut vaříme na malém plameni. Necháme 15 minut zakryté stát a pak přecedíme. Pijeme po šálcích během dne. Působí i na snížení obsahu krevního cukru.

Lipový čaj

Doporučuje se při vysokém tlaku způsobeném stresem. 25 g lipového květu spaříme půl litrem vroucí vody, necháme zakryté stát 10 minut a přecedíme. Vypijeme během dne po šálcích.

Jablečný den

Jednou týdně sníme za den jen 10-12 jablek. Kromě toho je povolen jen kousek černého chleba.

Jablečný nápoj

Dvě lžičky jablečného octa smícháme s jednou lžičkou medu ve sklenici vody. Pijeme ráno a večer.

Mírně snižuje krevní tlak i inhalace bazalky, listy i plody černé jeřabiny (aronie), plody černého bezu, nálev z nati dobromysli,  prášek ze semen kopru nebo nálev z nati kopru, koupele nohou v odvaru z nati rajčete, pravidelná konzumace neloupané rýže, saturejková tinktura nebo saturejkový nálev, pravidelná konzumace slunečnicových semínek.

Další rostliny snižující krevní tlak: bělotrn kulatohlavý, brčál barvínek, bukvice lékařská, česnek medvědí, čistec lesní, fazolové lusky bez semen, jerlín, kozinec sladkolistý, máta peprná, pětour maloúborný, šišák bajkalský, zemědým a řada dalších rostlin i směsí.

Snížení obsahu cukru v krvi

Odvar z fazolového lusku (též snižuje krevní tlak)

20-25 g fazolových lusků bez semen (tj. obalů bez fazolí) dáme do 1,5 litru vody a na mírném ohni vaříme 2-2,5 hodiny. Přecedíme a doplníme vroucí vodou na 750 ml. Pijeme v několika dávkách přes den.

Šalvěj

Denně sníme 5 čerstvých listů šalvěje lékařské.

Zelí

Jako podpůrný prostředek se doporučuje třítýdenní kúra: denně pijeme 1-2 sklenice čerstvé šťávy ze syrového bílého zelí.

Mrkev

0,15 l čerstvé mrkvové šťávy 2x denně. Anebo jako kúra trvající 3-6 týdnů, denní dávka je pak 3/8 litru šťávy denně.

Odvar z mochny nátržníku

Půl čajové lžičky oddenku mochny nátržníku na šálek vody, 2-3x denně.

Odvar z oddenků pýru

5-10 minut vařený odvar, podávaný 4x denně. Mimořádně účinná je čerstvá šťáva z oddenků pýru, v dávce několik čajových lžiček denně.

Nálev z vavřínu

1 čajové lžičku jemně nasekaného bobkového listu zalijeme 200 ml vroucí vody. Podáváme v dávce 5-8 polévkových lžic denně.  Pozor na předávkování, způsobuje podráždění, zmatení, rozrušení.

Další rostliny: list artyčoku, tinktura z dangšenu (též snižuje krevní tlak), list hruštičky okrouhlolisté, chřest (kupovaná zelenina), tinktura z kokoříku (nezabírá na všechny, je účinná asi pro polovinu až dvě třetiny populace), nať jestřabiny (používá se zejména ve směsích), nálev z kvetoucí nati jetele lučního, nálev nebo odvar z nati kopřivy, odvar z listu moruše bílé (nejčastěji ve směsi s  fazolovými lusky bez semen, pampeliškou (kořen, list nebo nať), listem borůvky), penízovka sametonohá (houba) ve formě tinktury, nálevu nebo odvaru, nálev z květů podbělu lékařského, prášek z pískavice řeckého sena působí mírné snížení krevního cukru a žampion obsahuje látku, která snižuje krevní cukr.

Podle J. A. Zentricha